Zlaté Smart mince roku 2025

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2025 - Zlatá mince 5 NZD Tádž Mahal - Sedm nových divů světa

2025 - Zlatá mince 5 NZD Tádž Mahal - Sedm nových divů světa

Zlatá mince 5 NZD Tádž Mahal - Sedm nových divů světa - rok 2025

Více informací


10 590Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Zlatá mince 5 NZD Tádž Mahal - Sedm nových divů světa - rok 2025

 

Autor : Ludmila Kracíková, DiS.

Materiál : zlato - Au 999,9

Nominální hodnota :  50 NZD

Hmotnost : 3,11 g

Průměr : 16 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 500 ks

Emise : březen 2025

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a zatavena do speciálního balení.

Šestým z nových sedmi divů světa je indický pomník Tádž Mahal. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Šáhdžahán, císař Mughalské říše a pán Indického poloostrova, měl mnoho manželek, ale jenom jednu lásku. Původně se jmenovala Arjumand Banu Begum, ale když se se stala císařovnou, dostala jméno Mumtáz Mahal – Nejvyšší v paláci. Byla krásná, vzdělaná a laskavá. Podporovala chudé a umělce. Manžel v ní nacházel oporu – nenahraditelnou společnici, důvěrnici a rádkyni. Vládla mezi nimi i fyzická vášeň a na svět přivedli čtrnáct dětí. Při posledním porodu však císařovna zemřela. Šáhdžahán si život bez své družky nedovedl představit a na důkaz nehynoucí lásky, která překoná i smrt, pak nechal postavit mauzoleum, které vstoupilo do dějin jako Tádž Mahal – Koruna paláce. Největší dílo své doby vyrostlo ve městě Ágře, nedaleko císařova paláce, kde Mumtáz Mahal pečovala o zahrady. Dvaadvacet let na něm pracovalo dvacet tisíc dělníků a tisíc slonů. Dokončený monument vypadal, jako by vypadl z Pohádek tisíce a jedné noci. Dokonale symetrickou stavbu z bílého mramoru zdobily drahé kameny – nefrit, jaspis, tyrkys, křišťál a další –, které vytvářely nádherné zdobné motivy. Podle legendy mělo na protějším břehu posvátné řeky Jamuny vzniknout ještě jedno mauzoleum, tentokrát černé, které by bylo přesným odrazem bílého památníku a kde by spočinul Šáhdžahán. Císař však nakonec leží vedle své milované manželky, za kterou odešel třináct let po dokončení ohromného díla.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá mauzoleum Tádž Mahal. Průčelí monumentu doplňuje anglický opis TAJ MAHAL. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2025.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.