Zlaté Smart mince roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - 10 ks zlatých mincí 10x5 NZD Český lev 2023

2023 - 10 ks zlatých mincí 5 NZD Český lev 2023

Deset kusů zlatých mincí 5 NZD Český lev - rok 2023

Více informací


64 900Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Deset kusů zlatých mincí 5 NZD Český lev - rok 2023

 

Autor : Baltaev Asamat, DiS.

Materiál : zlato - Au 999,9

Nominální hodnota :  10 x 5 NZD

Hmotnost : 10 x 3,11 g (celkem 31,1g)

Průměr : 16 mm

Provedení : Standard (běžná kvalita)

Hrana : hladká

Náklad : 200 sad

Emise : duben 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.

Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Investiční sada s ročníkem 2023 má podobu speciálního balení, které obsahuje deset identických mincí o hmotnosti jedné desetiny trojské unce ryzího zlata. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2023 dostaly všechny varianty investiční mince zbrusu nový reliéf, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzním stranám deseti mincí vévodí český lev v netradičně realistickém podání, který střeží Svatováclavskou korunu. Averzní strany pak předkládají lipové ratolesti a orlici, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.

Košík  

Žádné produkty

Poštovné 0Kč
Celkem 0Kč

K pokladně