Zlaté Smart mince roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Zlatá mince 50 NZD Koloseum - Sedm nových divů světa

2023 - Zlatá mince 50 NZD Koloseum - Sedm nových divů světa

Zlatá mince 50 NZD Koloseum - Sedm nových divů světa - rok 2023

Více informací


82 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatá mince 50 NZD Koloseum - Sedm nových divů světa - rok 2023

 

Autor : Ludmila Kracíková, DiS.

Materiál : zlato - Au 999,9

Nominální hodnota :  50 NZD

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 200 ks

Emise : říjen 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti ČM a.s.

Prvním z nových sedmi divů světa je římské Koloseum. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Latinské rčení praví, že vládce, který si chce získat přízeň, musí svému lidu poskytnout dvě věci: chléb a hry. Oblíbenou kratochvílí starých Římanů byly kruté souboje gladiátorů, při kterých se bojovníci z řad válečných zajatců, odsouzených zločinců či otroků bili na život a na smrt. Zápasilo se na písku, který vsakoval krev poražených, a protože písek se v latině řekne harena, místa konání gladiátorských her byla známá jako arény. Největší arénou v dějinách Římské říše se stalo Koloseum, jehož desetiletá výstavba započala roku 70 našeho letopočtu. Odhaduje se, že na písku Kolosea zahynul jeden milion lidí a stejné množství zvířat. Divoká zvěř byla v aréně lovena pro zábavu, ale zároveň sloužila jako prostředek hromadných poprav – neozbrojení odsouzenci byli předhazováni lvům nebo ušlapáváni slony. Takto byli vražděni například křesťané, kteří se odmítli vzdát své víry… V raném středověku přestal starověký amfiteátr sloužit k zábavě a jeho účel se postupně měnil. Koloseum se stalo hřbitovem, ubytovnou i palácem. V roce 1349 došlo k zemětřesení a část stavby se zbortila. Popadané kameny byly použity k budování domů, kostelů či nemocnic po celém Římě a trosky osídlil náboženský řád. Plán přeměnit Koloseum na přádelnu vlny, která by zaměstnávala římské prostitutky, nevyšel. Návrh, který počítal s obnovením arény pro býčí zápasy, vzbudil vlnu nevole. Až v roce 1749 bylo Koloseum oficiálně označeno za svaté místo, kde byli mučeni první křesťané. Přestože se z něj do dnešních dní dochovaly jenom ruiny, stále jde o největší památku Říma…

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.