2025 - Sada zlaté a mědiniklové novoražby Koruna československá
Sada zlaté a mědiniklové novoražby Koruna československá - Otakar Španiel města - rok 2025
Sada zlaté a mědiniklové novoražby Koruna československá - Otakar Španiel města - rok 2025
Sada zlaté a mědiniklové novoražby Koruna československá - Otakar Španiel - rok 2025
Autor : Španiel Otakar
Materiál : zlato - Au, měď, nikl
Hmotnost : 21,78 g
Průměr : -
Provedení : standard
Hrana : vroubkovaná
Náklad : 125 ks
Emise : únor 2025
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Dukát i tolar jsou je opatřeny ochrannou plastovou kapslí a oba jsou uloženy do dárkové dřevěné etue.
Poznámka :
Toto zboží čeká na svou ražbu. Chcete-li mít jistotu dodání tohoto titulu, neváhejte s objednávkou.
Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.
Otakar Španiel je ve světě numismatiky skutečným pojmem. Největšího obdivu se dostává jeho prvorepublikovým Svatováclavským dukátům a pak korunové minci, které vzdává hold sada České mincovny. Tu tvoří dvě novoražby – jedna z autentického mědiniklu a druhá ze vzácného zlata.
Československá republika byla vybudována na troskách Rakouska-Uherska v roce 1918, ale na svou vlastní měnu si musela počkat. Koruna československá byla prohlášena za měnu nového státu zákonem z roku 1919, a zatímco Rakousko a Maďarsko musely po katastrofálním zhroucení modifikované rakousko-uherské měny přejít na šilink a pengö, v Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu monarchie. Nejprve u nás platily okolkované rakousko-uherské bankovky, poté provizorní státovky a pak se konečně objevily mince – dvacetihaléř, padesátihaléř a koruna. Výtvarná soutěž na podobu kovových platidel, ve které zvítězil fenomenální umělec Otakar Španiel, byla vyhlášena již v roce 1919, ale příprava na ražbu trvala tři roky. Jediná československá mincovna, která se nacházela ve slovenské Kremnici, byla totiž při odchodu Maďarů vydrancována, a tak neměla k dispozici potřebné stroje ani materiál. Čekání do roku 1922 se však vyplatilo – československá korunová mince, jejíž prvotní náklad čítal 50 milionů mědiniklových kusů, představovala absolutní špičku evropské mincovní tvorby a podstatně ovlivnila následující generace medailérů. Zatímco líc předkládal československého heraldického lva, rub nesl lipovou ratolest a „obraz klečící ženy, která drží v levici snop klasů se srpem a pravicí si stírá s čela pot“.
Obě novoražby v sadě jsou věrnou rekonstrukcí původních korunových mincí Otakara Španiela. Aby nedošlo k záměně s prvorepublikovými originály, pod dvouocasým lvem najdete drobný text R (jako replika) 2025.
Emisní náklad čítá pouhých 125 sad.
Zdroj: Internetové stránky ČM, a.s.
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.