Zlaté medaile roku 2025

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2025 - Dukát České republiky 2025 - Novoražba karlovského dukátu

2025 - Dukát České republiky 2025 - Novoražba karlovského dukátu

Dukát České republiky - Novoražba karlovského dukátu - rok 2025

Více informací


9 990Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Dukát České republiky - Novoražba karlovského dukátu - rok 2025

 

Autor : Filová Mária, DiS.

Materiál : zlato - Au 986

Hmotnost : 3,49 g

Průměr : 19,75 mm

Provedení : dukátový lesk

Hrana : hladká

Náklad : 300 ks

Emise : leden 2025

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Poznámka :

Toto zboží čeká na svou ražbu. Chcete-li mít jistotu dodání tohoto titulu, neváhejte s objednávkou.

Objednávka je bez jakýchkoli záloh či předplatného. K úhradě objednaného zboží Vás vyzveme v dostatečném předstihu v době vydání. Veškeré přijaté a potvrzené objednávky budou vyřizovány ihned po příslušné ražbě.

Emitent (výrobce) si vyhrazuje právo upravit cenu, náklad, technické parametry a datum emise mincí či medailí. Cena je pouze orientační. Může být upravena výrobcem dle pohybu cen drahých kovů na světových trzích.

Roku 1978, u příležitosti 600. výročí úmrtí Karla IV., vznikly takzvané karlovské dukáty, které navazovaly na prvorepublikové svatováclavské dukáty. Šlo o první zlaté mince vydané v socialistickém Československu od roku 1951. Dnes tyto mince patří k numismatickým lákadlům a staly se předlohami pro repliky České mincovny, mezi kterými nechybí věrná novoražba zlatého jednodukátu.

Jen málokdo zanechal v našich dějinách takovou stopu jako Karel IV. Proslul coby neohrožený válečník, ale zároveň byl osvíceným myslitelem, který ovládal pět jazyků a sepsal autobiografii, jež sloužila jako poučení pro jeho nástupce. Miloval ženy, víno a rytířské turnaje, ale dobře si uvědomoval význam vzdělanosti. Vynikal v delikátním umění diplomacie a byl mistrem v navazování dynastických svazků. Oporu nacházel v církvi a zasloužil se o povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Jako první z českých králů byl korunován císařem Svaté říše římské, ale přestože se stal jedním z nejmocnějších mužů světa, na české země nezapomněl. Ctil odkaz svých přemyslovských předků, zbídačenou Prahu proměnil v srdce Svaté říše římské, z nejednotného českého soustátí vytvořil celek zvaný země Koruny České a svým následníkům zajistil výsadní postavení v ohromné mnohonárodnostní říši. Není divu, že Karel IV. od Čechů dostal láskyplný titul Otec vlasti…

Tématem karlovského jednodukátu byla osobnost. Dle zadání mělo být vyobrazení Karla IV. inspirováno například bustou, která se nachází v triforiu katedrály svatého Víta, nebo sochou ze Staroměstské mostecké věže Karlova mostu. Realizován byl návrh Petra Formánka, který předkládá tříčtvrteční portrét panovníka, štít s českým lvem, gotickou iniciálu K, jméno KAREL IV. a letopočty 1346–1378, kdy byl Lucemburk českým a římským králem a posléze i římským císařem. Repliku zpracovala medailérka Mária Filová, DiS.

Novoražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 300 kusů a respektuje specifikace originálu.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.