2024 - Zlatá medaile Démoni a přízraky na Housce - Pověsti...
Zlatá medaile Démoni a přízraky na Housce - Pověsti českých hradů - rok 2024
Zlatá medaile Démoni a přízraky na Housce - Pověsti českých hradů - rok 2024
Zlatá medaile Démoni a přízraky na Housce - Pověsti českých hradů - rok 2024
Autor: Wichnerová Majka, Ak. soch.
Materiál : zlato - Au 999,9
Hmotnost : 15,56 g
Průměr : 28 mm
Provedení : Proof
Hrana : hladká, číslovaná
Náklad : 100 ks!!!
Emise : srpen 2024
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.
Mýty, záhady a pohádky – to všechno nabízí cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů. Druhá pamětní medaile z ryzího zlata připomíná pověst o pekelné bráně na Housce.
Ve středověku nevedla krajinou nedaleko Máchova jezera žádná hranice či obchodní stezka. Uprostřed opuštěných pralesů nebylo nic důležitého, co by bylo potřeba chránit. A přece zde vyrostl hrad. Proč? Vždyť nebyl nikdo, kdo by chtěl proniknout dovnitř a pevnosti se zmocnit. Staré kroniky naznačují, že hradby měly opačný účel. Střežily cosi uvnitř hradu – něco, co se nemělo dostat ven… Podle legendy byl hrad vybudován na skále rozervané puklinou. V její blízkosti lidé omdlévali a zažívali zvláštní stavy. Mnozí dokonce přísahali, že viděli, jak se z ní na povrch derou démonické bytosti s křídly. Král Přemysl Otakar II., který hrad založil, chtěl vědět, co za tím vězí, a tak prý nabídl milost každému odsouzenému zločinci, který se nechá do jámy spustit. Odvážlivci se našli, ale o to, co viděli, se nepodělili. Šílenému blábolení mužů, kteří v okamžiku zestárli o celá desetiletí, totiž nikdo nerozuměl. Zbožní lidé uvěřili, že našli průchod do pekla a rozhodli se ho uzavřít, ale ať se snažili sebevíc, bezednou jámu se nedařilo zasypat. Ze zoufalství ji zakryli kamennou deskou a vystavěli nad ní kapli. Tu zasvětili archandělu Michaelovi, bojovníkovi proti silám zla, který jako jediný dokáže zvítězit nad ďáblem. Samotný hrad pak dostal příhodné jméno Houska – v keltštině totiž gosca znamená brána… Plynula staletí a lidé zapomněli, kde vchod do pekla leží. Temnota však i nadále prosakovala do našeho světa. Uvnitř hradních zdí se začal zjevovat strašlivý černý mnich bez obličeje, který nikomu nedopřeje spánek. Po skončení třicetileté války zdejší tajemno přilákalo loupeživého švédského velitele Oronta, který sem přišel hledat nesmrtelnost. Později mystickou sílu záhadného místa na vlastní kůži pocítil nejen spisovatel Karel Hynek Mácha, ale také příslušníci SS, kteří se zde za druhé světové války oddávali černé magii…
Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá pekelnou bránu obklopenou nejrůznějšími démony a přízraky. Reverzní straně pak vévodí hrad Houska v Kokořínských lesích.
Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.