Stříbrné Smart mince roku 2025

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2025 - Stříbrná mince Mamut - Doba ledová

2025 - Stříbrná mince Mamut - Doba ledová

Stříbrná mince 5 NZD Doba ledová - mamut - rok 2025

Více informací


4 590Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Stříbrná mince 5 NZD Doba ledová mamut - rok 2025

Autor : Eisnerová Tereza, MgA.

Materiál : stříbro - Ag 999

Nominální hodnota : 1 NZD

Hmotnost : 42 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 500 ks

Emise : březen 2025

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do šedé dárkové etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Megafauna – čili obří živočichové, se kterými se naši předkové setkávali a utkávali před desítkami tisíc let – je fascinujícím aspektem poslední doby ledové. První stříbrná mince z tematického cyklu České mincovny připomíná mamuta.

Když se řekne, že je něco mamutí, vybaví se nám věc obřích rozměrů. Přestože panuje představa, že pravěcí mamuti byli ještě větší než současní sloni, většina exemplářů byla srovnatelná se slonem indickým. To však nic nemění na skutečnosti, že dávní chobotnatci byli impozantní. Například samec mamuta srstnatého měřil v kohoutku 3,5 metru a vážil až 8 tun. Jeho charakteristické kly dorůstaly délky 4 metrů, přičemž jeden vážil více než 100 kilogramů. Tyto enormně zvětšené horní řezáky sloužily k odhrnování sněhu, pod kterým se nacházela potrava. Mamuti byli býložraví. Žili v travnatých stepích a tundrách Evropy, Asie a Ameriky, kde ve stádech migrovali na zimní a letní pastviny. Byli dokonale přizpůsobeni mrazu. Chránila je silná vrstva podkožního tuku a rezavě hnědá srst tvořená chlupy o délce až 90 centimetrů. Příčinou jejich vyhynutí se paradoxně stal konec doby ledové. Byli zvyklí na studené zimy s malým srážkovým úhrnem, ale s postupným oteplováním sněhová pokrývka tloustla, a tak se nedokázali dostat k potravě. Dalším pravděpodobným viníkem jejich zkázy byl člověk. Jak dokládají rytiny a jeskynní malby, naši předkové si mamutů vážili, ale množství nalezených pozůstatků svědčí o tom, že pro ně nebyli jen příležitostnou kořistí. Byli loveni hojně, a to s pomocí zamaskovaných jam. Tělo zabitého mamuta pak lovci maximálně zužitkovali – z kůže, kostí a klů stavěli stany, šlachy používali při výrobě nástrojů, maso sušili do zásoby, …

Medailérka MgA. Tereza Eisnerová věnovala reverzní stranu mince věrnému vyobrazení mamuta – s hustou srstí a majestátními kly. Opis uvádí latinské jméno pravěkého tvora MAMMUTHUS. Okolní krajina je pokryta transparentním smaltem, který evokuje atmosféru doby ledové. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2025.

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.