Stříbrné Smart mince roku 2024

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2024 - Stříbrná mince První Američan ve vesmíru - Mléčná dráha

2024 - Stříbrná mince První Američan ve vesmíru  - Mléčná dráha

Stříbrná mince 1 NZD Mléčná dráha - První Američan ve vesmíru - rok 2024

Více informací


2 290Kč vč. DPH

5 zboží na skladě

Stříbrná mince 1 NZD Mléčná dráha - První Američan ve vesmíru - rok 2024

Autor : Baltaev Asamat, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Nominální hodnota : 1 NZD

Hmotnost : 31,1 g

Průměr : 37 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 2.500 ks

Emise : říjen 2024

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

Dvanáctá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována prvnímu Američanovi ve vesmíru – Alanu Shepardovi.

Dne 5. května 1961, necelý měsíc po triumfu Sovětského svazu, který do kosmu vyslal prvního člověka, se podobného úspěchu podařilo dosáhnout i Spojeným státům americkým. Kosmická loď Mercury‑Redstone 3 s volacím znakem Freedom 7, jež odstartovala z floridského mysu Canaveral, byla prvním pilotovaným plavidlem Národního úřadu pro letectví a vesmír, který je známější jako NASA. Na palubě měla prvního amerického astronauta a zároveň druhého člověka ve vesmíru. Sedmatřicetiletý testovací pilot Alan Shepard tehdy planetu neobkroužil – šlo totiž o suborbitální let po balistické dráze. V kosmickém prostoru strávil jen několik minut, ale přesto zažil stav beztíže i dechberoucí výhled na rodnou planetu. Na rozdíl od Jurije Gagarina, který svou loď nemohl ovládat, pak při přistání prověřil i manuální řízení. A to nebylo vše – v roce 1971 se stal pátým a nejstarším člověkem, který se prošel po povrchu Měsíce…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., startující americké raketě Mercury‑Redstone 3, která je díky technologii kolorování vyobrazena v autentických barvách. Kompozici dotvářejí stylizované vesmírné objekty – planeta, hvězdy i plavidla – a anglický nápis PROJECT MERCURY. Averzní strana mince pak vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2024 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.