2024 - Stříbrná mince Eta Carinae - Mléčná dráha
Stříbrná mince 1 NZD Mléčná dráha - Eta Carinae - rok 2024
Stříbrná mince 1 NZD Mléčná dráha - Eta Carinae - rok 2024
Stříbrná mince 1 NZD Mléčná dráha - Eta Carinae - rok 2024
Autor : Baltaev Asamat, DiS.
Materiál : stříbro - Ag 999
Nominální hodnota : 1 NZD
Hmotnost : 31,1 g
Průměr : 37 mm
Provedení : proof
Hrana : hladká
Náklad : 2.500 ks
Emise : květen 2024
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do černé kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.
Desátá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována hvězdnému monstru jménem Eta Carinae.
Dlouho panovalo přesvědčení, že Eta Carinae v souhvězdí Lodního kýlu je jediná hvězda – jedna z nejhmotnějších ve známém vesmíru. Ve skutečnosti však jde o přinejmenším dvě hvězdy, které kolem sebe víří ve zběsilém tanci. Uskupení s celkovou hmotností 150 Sluncí a se zářivým výkonem pěti milionů Sluncí, které se nachází ve vzdálenosti 7 500 světelných let od Země, již jednou divoce explodovalo, ale přežilo a předpokládá se, že vybuchne znovu jako supernova nebo hypernova…
Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., dynamickému vyobrazení hvězdného systému – přesněji řečeno mlhoviny Homunculus, která vznikla při výbuchu Ety Carinae v 19. století. Živých barev bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – planety a hvězdy – a kompozici uzavírá nápis ETA CARINAE. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2024 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.
Hvězdnou minci si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o naší domovské galaxii a o dobyvatelích kosmu.
Zdroj: internetové stránky ČM a.s.
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.