2023 - Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Pražské Jaro
Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Pražské jaro - rok 2023
Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Pražské jaro - rok 2023
Sada 4 stříbrných mincí 5 NZD Pražské jaro - rok 2023
Autor : Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.
Materiál : stříbro - Ag 999
Hmotnost : 62,2 g (4x)
Průměr : 37 mm
Provedení : proof
Hrana : vroubkovaná
Náklad : 500 ks
Emise : říjen 2023
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Každá stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue společně s certifikátem pravosti.
Svobodomyslné období liberalizace v roce 1968, které vstoupilo do dějin jako „pražské jaro“, bylo náhle a brutálně potlačeno vojenskou invazí. Osudové události, ke kterým došlo před 55 lety, připomíná sada čtyř stříbrných mincí České mincovny. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku
Po komunistickém převratu v roce 1948 se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a byl v něm nastolen totalitní režim. O dvě desítky let později se však začalo blýskat na lepší časy. Po politické, společenské a ekonomické změně totiž zatoužili nejen obyčejní lidé, ale také reformní komunisté stojící v čele státu. Pod vedením slovenského politika Alexandra Dubčeka se schylovalo k demokratizaci Československa. Budování „socialismu s lidskou tváří“ zahrnovalo například zvýšení svobody slova, otevření hranic či orientaci ekonomiky na spotřební zboží. Manifest českého spisovatele Ludvíka Vaculíka s názvem „Dva tisíce slov“, pod který se podepsaly desítky tisíc občanů a stovky osobností veřejného života, vyzýval k podpoře progresivních sil a žádal ještě radikálnější změny poměrů v Československu. Sovětský svaz však nemínil přihlížet, jak přichází o vliv ve střední Evropě. Československé reformní hnutí, které bylo označeno za kontrarevoluční, proto násilně potlačila invaze „spřátelených“ komunistických armád Varšavské smlouvy. V okupované zemi nastala éra „normalizace“. Totalitní praktiky byly posíleny a poměry se vrátily na úroveň panující v 50. letech. Až 150 tisíc inteligentních, vzdělaných a kvalifikovaných lidí proto emigrovalo do zahraničí. Trvalo dalších dvacet let, než se Čechoslováci mohli opět svobodně nadechnout…
Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.