Stříbrné Smart mince roku 2023

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2023 - Stříbrná mince Český lev 2 NZD s hologramem - 1 Oz

2023 - Stříbrná mince Český lev 2 NZD  s hologramem - 1 Oz

Stříbrná uncová investiční mince 2 NZD - Český lev s hologramem - rok 2023

Více informací

Sleva!
1 950Kč vč. DPH

1 990Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Stříbrná uncová investiční mince 2 NZD - Český lev s hologramem - rok 2023

 

Autor : Baltaev Asamat, DiS.

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 31,1 g

Průměr :  37 mm

Provedení : Proof

Hrana : vroubkovaná

Náklad : 10.000 ks

Emise : září 2023

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do dárkové kožené etue.

V roce 2023 představujeme unikátní variantu stříbrné investiční mince České mincovny „Český lev“ s hmotností čítající jednu trojskou unci. Ústřední motiv této mince je namísto drobné plastiky tvořen raženým hologramem!

V roce 1999 v České republice vznikl světový unikát – první mince s holografickou ražbou do ryzího zlata. Jednalo se o bimetalovou pamětní minci, kterou pro Českou národní banku u příležitosti konce druhého tisíciletí vyrobila Česká mincovna. Tehdy šlo o ražbu jednoduchých binárních mikrostruktur, ale dnešní technologie je na nesrovnatelně vyšší úrovni. Na světě je v současnosti jen několik málo pracovišť, která umí navrhnout a vyrobit nebinární holografické struktury, a na samé technologické špici stojí česká firma IQ Structures. Ta v roce 2020 ve spolupráci s Českou mincovnou vytvořila bezpečnostní hologram Czech Security Check, který chrání vybrané vysokohmotnostní mince „Český lev“ před paděláním. Protože hologramy nejsou jen prvkem ochranným, ale také okrasným, obě společnosti se v roce 2023 rozhodly jít ještě dál. Namísto malé části mince věnovaly raženému hologramu celou plochu reverzní strany…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá českého lva, Svatováclavskou korunu a orlici, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Přestože reverz působí velmi plasticky, nenechte se zmást – je totiž prakticky plochý. Motiv je tvořen mikroskopickými reliéfy s detailem začínajícím v řádu nanometrů – tj. miliardtin metru. Averzní strana pak předkládá lipovou ratolest a kompozici, která evokuje českou vlajku. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averz nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023. Averz je na rozdíl od reverzu zpracován běžnou medailérskou technikou.

Zdroj: internetové stránky ČM a.s.

 

 

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.