2021 - Stříbrná medaile Doubravka Přemyslovna - Slavné nevěsty
Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Doubravka Přemyslovna - rok 2021
Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Doubravka Přemyslovna - rok 2021
Stříbrná medaile Slavné nevěsty - Doubravka Přemyslovna - rok 2021
Autor : Vitanovský Michal, Ak. soch
Materiál : stříbro - Ag 999
Hmotnost : 42 g
Průměr : 50 mm
Provedení : Proof
Hrana : hladká s popisem
Náklad : 500 ks
Emise : červen 2021
Ražba : Česká Mincovna a.s.
Stříbrná medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a uložena do modré, kožené etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.
Naše vlast byla po staletí významnou zemí, která leckdy ovlivňovala osudy celého kontinentu, a není proto divu, že s námi jeho národy chtěly být zadobře. Jeden z nejdůležitějších nástrojů středověké politiky představovaly dynastické svazky a nová série České mincovny s názvem Slavné nevěsty vypráví o urozených českých ženách, které byly provdány do blízké i daleké ciziny. Na některé čekalo štěstí, na jiné trápení… Jako první se na stříbrných medailích zkrášlených patinou objevuje Doubravka Přemyslovna.
Dcera knížete Boleslava I. se stala manželkou knížete Měška I. – zakladatele polského státu, kterého ke sblížení s Přemyslovci vedly obavy z německé expanze. Doubravka byla křesťanského vyznání, ale do Polska se nové náboženství dosud nedostalo, a tak své manželství pojala jako misii. V osobním působení na manžela byla zjevně úspěšná – kníže Měšek se nechal pokřtít rok po svatbě, následoval ho jeho dvůr a postupně také většina národa. Do konce 10. století bylo Polsko křesťanské. Doubravka Měškovi porodila syna Boleslava Chrabrého, který proslul jako první polský král, a patrně i dceru Sigrid, která se stala královnou Švédska a Dánska. V době manželství Doubravky a Měška se česko-polské vztahy znatelně zlepšily, ale když kněžna zemřela, vrátily se obě země ke starým svárům.
Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.