Špičková kvalita (Proof)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2005 - Pamětní stříbrná mince Mikuláš Dačický z Heslova, Proof

Pamětní stříbrná mince Mikuláš Dačický z Heslova - Proof

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 450. výročí narození Mikuláše Dačického z Heslova - Špičková kvalita (Proof)

Více informací


2 950Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 450. výročí narození Mikuláše Dačického z Heslova - Špičková kvalita (Proof)

 

Hodnota : 200 Kč

Autor : ak. soch. Jiří Harcuba

Materiál : 900 Ag, 100 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,35 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : špičková kvalita

Hrana : hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"

Limitovaný náklad : 6.000 ks

Emise : 7. prosinec 2005

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna v Jablonci nad Nisou

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

Na lícní straně dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole erb Mikuláše Dačického z Heslova. Při okrajích mince je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA", při pravém spodním okraji je dvouřádkové označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč" a vlevo od něj značka mincovny.

Hlavním motivem rubové strany mince je portrét Mikuláše Dačického z Heslova. Kolem portrétu je při levém, horním a pravém okraji v neuzavřeném opisu text "MIKULÁŠ DAČICKÝ Z HESLOVA" a při levém spodním okraji jsou přes okruží portrétu položeny letopočty "1555-2005". Autorem výtvarného návrhu dvousetkoruny je akademický sochař Jiří Harcuba. Jeho autorská značka "H" je umístěna ve spodní části mince vpravo od portrétu.

Mikuláš Dačický z Heslova

(23. 12. 1555 - 25. 9. 1626)

    Syn kutnohorského erbovního měšťana získal vzdělání v klášteře v Kladrubech. Od roku 1577 trvale žil v Kutné Hoře. Značnou část jeho života vyplnily soudní spory s pozůstalými po Felixovi Šťastném Novohradském z Kolovrat, kterého ve svých sedmadvaceti letech zabil v souboji (kvůli tomu byl i krátce vězněn).

V pozdním věku se vrátil k zápiskům svých předků, zabýval se dobovými dokumenty a především sepisoval Paměti, které zahrnují události v Království českém, ve světě, ale zejména v Kutné Hoře od roku 1575 až do Dačického smrti roku 1626 (volně navazují na záznamy jeho předků z matčiny strany, vedené zhruba od poslední čtvrtiny 15. století). Jen velmi málo se z Pamětí lze dozvědět o autorově osobním životě. Události, o kterých píše, jsou jím zato kriticky a ironicky komentovány, často ve verších. Nejobsáhlejší, nejosobnější a velmi vlastenecky laděná je poslední část Pamětí, která se zabývá před- a pobělohorským obdobím.

Kromě Pamětí sepsal Mikuláš Dačický ještě Prostopravdu, považovanou za první česky psanou sbírku básní domácího autora v české literatuře. Většina básní je satirickou kritikou církve, duchovenstva a měšťanů, část je laděna vlastenecky. Obě Dačického díla se zachovala v rukopise.

Zdroj : internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.