Smart mince roku 2016

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2016 - Sada 4 stříbrných mincí 1 NZD Českoslovenští letci v...

2016 - Sada 4 stříbrných mincí 1 NZD Českoslovenští letci v RAF

Sada 4 stříbrných mincí 1 NZD Českoslovenští letci v RAF - Letadla - rok 2016

Více informací


8 500Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Sada 4 stříbrných mincí 1 NZD Českoslovenští letci v RAF - Letadla - rok 2016

 

Autor : ak. soch. Zbyněk Fojtů

Materiál : stříbro - Ag 999

Hmotnost : 16 g (4x)

Průměr : 34 mm

Provedení : proof

Hrana : hladká

Náklad : 500 ks

Emise : září 2016

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue společně s certifikátem pravosti a brožurou.

Druhá emise Smart mincí České mincovny nazvaného Českoslovenští letci v RAF je věnována strojům, jejichž křídla našim hrdinům za druhé světové války věrně sloužila.

S vydáním této pamětní sady se pojí nevšední letecký příběh. Když si brigádní generál Emil Boček, jeden z našich posledních veteránů sloužících v RAF, při návštěvě České mincovny povzdechl, že od konce druhé světové války už nikdy neusedl do svého milovaného stíhacího letounu Spitfire, netušil, že Česká mincovna na splnění jeho snu začala okamžitě pracovat. Již o půl roku později byl 93letý generál na cestě na londýnské letiště Biggin Hill, které je pověstné největší koncentrací funkčních Spitfirů na světě. Veterán po dlouhých 71 letech vystoupal do známého kokpitu a vznesl se do oblak.

Reverzní strany jednotlivých mincí nesou vyobrazení čtyř letounů, které sloužily našim nebeským jezdcům, ze dvou různých úhlů. Pohled na stroj za letu je doplněn schematickým pohledem shora a názvem letounu, v případě bombardéru také jeho operačním zařazením.

HAWKER HURRICANE – Hurricany byly s našimi letci ve Velké Británii nerozlučně spjaty. Byla jimi vybavena 310. stíhací peruť ostřílených válečníků z francouzské kampaně, kteří zazářili v bitvě o Británii, i 312. stíhací peruť, které letouny sloužily při ofenzivních letech nad Kanálem.

SUPERMARINE SPITFIRE – Naše stíhací perutě na Spitfiry postupně přecházely z osvědčených Hurricanů. Nadčasová konstrukce legendárním strojům zajistila místo ve výzbroji ještě dlouho po 2. světové válce, včetně rodícího se československého letectva.

VICKERS WELLINGTON – Jeden z nejrozšířenějších bombardovacích letounů používali českoslovenští letci u 311. bombardovací perutě, která se stala součástí BOMBER COMMAND. S jeho pomocí naši muži ve Velké Británii poprvé přenesli boj na území nepřítele.

CONSOLIDATED LIBERATOR – Naše bombardovací peruť přišla do styku s Liberatory v rámci COASTAL COMMAND, kde hlídkovala a eliminovala nebezpečí napadení britského pobřeží nepřátelskými ponorkami a dalšími plavidly.

Zdroj: Internetové stránky ČM a.s.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.