2004 - Pamětní stříbrná mince Jakub Krčín z Jelčan, b.k.
Pamětní stříbrná mince vydaná ke 400. výročí úmrtí Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan - Běžná kvalita (standard)
Pamětní stříbrná mince vydaná ke 400. výročí úmrtí Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan - Běžná kvalita (standard)
Pamětní stříbrná mince vydaná ke 400. výročí úmrtí Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan - Běžná kvalita (standard)
Hodnota : 200 Kč
Autor : ak. soch. Vladimír Oppl
Materiál : 900 Ag, 100 Cu
Průměr : 31 mm
Síla : 2,2 mm
Hmotnost : 13 g
Provedení : běžná kvalita
Hrana : vroubkovaná
Limitovaný náklad : 12.000 ks
Emise : 21. leden 2004
Emitent : ČNB
Mincovna : Česká mincovna v Jablonci nad Nisou
Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.
Tuto minci nabízíme také v Proof kvalitě !!!
Na lícní straně mince ražené podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla je při horním okraji v neuzavřeném opisu název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a pod ním stylizovaný znak Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. Mezi klenoty znaku nad štítem je zakomponována značka mincovny, která minci razila. Pod znakem je umístěno ve dvou řádcích označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč". V dolní polovině mince jsou stejná vyobrazení i texty jako v horní polovině, jsou však zrcadlově obrácená.
Na rubové straně je výjev z podzimního výlovu rybníka zobrazující dva rybáře plující na pramici kolem sítí. Zleva nad pramicí je čtyřřádkový text "JAKUB KRČÍN Z JELČAN A SEDLČAN 1604-2004", stylizovaný do podoby mraku, nad zadní částí pramice jsou iniciály autora návrhu. Stejně jako na lícní straně jsou hlavní motiv i texty umístěny v horní polovině mince a v dolní polovině se opakují v zrcadlovém obrácení.
Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan
Narodil se v chudé vladycké rodině pocházející z Kolína. Většina encyklopedií uvádí, že to bylo pravděpodobně v r. 1535, v některých materiálech je však uvedeno přesné datum i místo - neděle 17. července (a dokonce pravé poledne) v Kolíně. Začal studovat na pražské universitě, ale studia nedokončil, patrně pro nedostatek finančních prostředků.
Brzy získal místo hospodářského správce na panství Trčků, potom působil v augustiánském klášteře v Borovanech, kde si ho povšiml Vilém z Rožmberka a v r. 1561 ho přijal do svých služeb. Jako podpurkrabí a potom purkrabí na Krumlově si vedl velice dobře, takže již v r. 1569 se stal regentem všech rožmberských panství. Krčín byl skvělým ekonomem, měl velké organizační schopnosti, značnou podnikavost a důvtip, zakládal pivovary, ovčíny a nové dvory. Především však navázal na činnost Štěpánka Netolického a věnoval se rozšíření stávajících rybníků a výstavbě nových, z nichž největší a nejznámější jsou Svět (původně Nevděk) a Rožmberk. Rovněž vymyslel a realizoval soustavu stok, které rybníky napájely a dokončil tak celou soustavu jihočeské rybniční soustavy.
Byl velmi pracovitý a houževnatý. Proto se mu dílo dařilo a získal i nemalé hmotné statky. Ke svým podřízeným a k poddaným byl však tvrdý a nesmlouvaný, takže se o něm říkalo, že má spolky s ďáblem. V r. 1580 získal Krčín od Viléma z Rožmberka Sedlčanské a Křepenické panství. V Křepenicích si nechal postavit vodní tvrz a v kostele v Obděnicích honosnou hrobku, která však zůstala prázdná a v nápise na náhrobní desce je vynecháno i datum úmrtí. V r. 1590 Krčín z rožmberských služeb odešel na odpočinek, žil na své tvrzi v Křepenicích, pečoval o své statky a věnoval se svým koníčkům - alchymii a poezii (dochoval se jeho vlastní životopis ve verších). Zemřel počátkem r. 1604. Datum a místo jeho úmrtí není, podobně jako narození, přesně známo; některé prameny uvádějí, že zemřel 16. ledna v Obděnicích, jiné že se tak stalo v období mezi 20. lednem (údajně datována závěť) a 12. únorem (panství se ujali dědicové) na cestě do Sedlce. Po smrti vznikla o Krčínovi řada legend a pověstí a dostal se i do pohádek, zpravidla ve spojení s čertem. Jedna z pověstí říká, že za služby, které mu za života poskytlo peklo, musí po smrti každou noc orat hráz obděnického rybníka.
Zdroj : internetové stránky ČNB
Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...
Only registered users can post a new comment.