Domovská stránka

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

Sada 4 zlatých medailí Šlechtický rod Vartenberků

2012 - Sada 4 zlatých medailí Šlechtický rod Vartenberků

Sada 4 zlatých medailí Šlechtický rod Vartenberků - rok 2012

Více informací


26 950Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Sada 4 zlatých medailí Šlechtický rod Vartenberků - rok 2012

 

Autor : Majka Wichnerová

Materiál : zlato - Au 999,9

Hmotnost : 3,11 g (4x)

Průměr : 16 mm

Provedení : Proof

Hrana : hladká

Náklad : 500 ks

Emise : květen 2012

Ražba : Česká Mincovna a.s.

Každá zlatá medaile je opatřena ochrannou plastovou kapslí a všechny společně jsou uloženy do dřevěné etue. Součástí je též certifikát pravosti České mincovny.

 

UPOZORNĚNÍ: TUTO POLOŽKU JE MOŽNO REZERVOVAT. PO PROVEDENÍ REZERVACE BUDE OVĚŘENA JEJÍ AKTUÁLNÍ CENA A POTÉ OBJEDNÁNA U EMITENTA!!!

 

Rod Vartenberků byla česká panská rodina, která pocházela z velkého rozrodu Markvarticů. V erbu měla zlatě a černě štípený štít obtočený zelenou saní. Kolébkou rodu je střední Pojizeří. Ve 14. a 15. století patřili Vartenberkové k nejvýznamnějším rodům Českého království a vlastnili velké množství českých hradů a zámků.

Mezi zakladatele rodu patří Markvart z Března, který založil nedaleko Mimoně hrad Stráž neboli Vartenberk. Jeho syn Beneš z Vartenberka „Pincerna“ zastával funkci nejvyššího číšníka a komorníka krále. Byl rovněž otcem čtyř synů, kteří založili čtyři rodové větve – veselskou, kumburskou, kosteckou a děčínskou.

O největší vzestup rodu se zasloužil Čeněk z Vartenberka, jenž byl husitským vůdcem, ale později se přiklonil ke straně katolíků. Posledním představitelem rodu byl Jan Jiří z Vartenberka. Zúčastnil se stavovského povstání a po porážce na Bílé hoře mu byl zkonfiskován veškerý majetek. Roku 1647 zemřel v exilu a tím rod Vartenberků vymřel.

Na averzní straně medailí jsou vyobrazeny idealizované portréty hlavních představitelů rodu Vartenberků. Společná reverzní strana nese motiv rodového erbu.

Zdroj: internetové stránky ČM

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.