Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2008 - Zlatá mince Technická památka pivovar v Plzni, standard...

PIVOVAR PLZEŇ

Zlatá mince Technická památka pivovar v Plzni - Běžná kvalita (standard)

Více informací


18 900Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Zlatá mince technická památka pivovar v Plzni

 

Nominální hodnota : 2500 Kč

Autor : akademický sochař Zbyněk Fojtů

Materiál : 999,9 Au

Průměr : 22 mm

Síla : 1,6 mm

Ryzí hmotnost : 1/4 oz

Hrubá hmotnost : 7,78 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 3.200 ks

Emise : 8.10.2008

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna, Jablonec nad Nisou

Každá zlatá mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě červené krabičky České národní banky. Součástí je též certifikát pravosti ČNB.

 

Tuto minci nabízíme i ve špičkové kvalitě !!!

 

Na lícní straně mince je kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, napravo je slezská orlice a nalevo je moravská orlice. Pod kompozicí heraldických zvířat jsou ve výřezu vyobrazeny pivovarské varné pánve. Při levém, horním a pravém okraji mince je v neuzavřeném opisu název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“. Mezi kompozicí heraldických zvířat a vyobrazením varných pánví je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Při spodním okraji mince je označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Značka České Mincovny je umístěna v pravém dolním rohu výřezu s vyobrazením varných pánví.

Na rubové straně mince jsou právovárečná vrata měšťanského pivovaru v Plzni, za nimiž je průhled do areálu pivovaru. Pod právovárečnými vraty je ve výřezu řada pivovarských sudů. Při levém a pravém okraji mince je neuzavřený opis „PIVOVAR V PLZNI“, který je rozdělen letopočtem ražby „2008“. U pravého okraje mince jsou umístěny iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny propojenými písmeny „FZ“.

 

Technická památka pivovar v Plzni

    Historie pivovarnictví v Plzni se datuje již od doby založení města roku 1295. Dlouhou dobu se většina piva vyráběla podomácku a teprve roku 1838 plzeňští měšťané rozhodli o vybudování moderního městského pivovaru. Předznamenáním stavby samotné byla slova plzeňského měšťana a hospodského Václava Mirvalda –„Jednoho je nám v Plzni třeba: dobrého a laciného piva“. Důvodem snahy o založení vlastního pivovaru byla zejména skutečnost, že kvalita plzeňského piva vyráběného ve velké míře svrchním kvašením v té době začala klesat. Navíc bavorská a saská konkurence dovážela pivo nejen kvalitnější, ale také lacinější. Velkou měrou se o založení pivovaru zasloužil purkmistr Martin Kopecký, který si byl vědom toho, že existence pivovaru podpoří rozvoj moderního průmyslu.

    První várka byla v novém pivovaru uvařena 5. října 1842, ještě s použitím bavorských surovin. Již následujícího roku se však začalo vařit z vlastního sladu a z žateckého chmele. Plzeňský pivovar se tou dobou zařadil mezi nejlépe vybavené pivovary na našem území.

    Díky působení prvního sládka Josefa Grolla, původem z Bavor, byla v pivovaru zavedena nová technologie tzv. spodního kvašení. Ta nahradila doposud užívané svrchní kvašení a používal se při ní speciální slad a nezbytná chladící technika. Pivo mělo zlatavou barvu, bylo dobře nasycené oxidem uhličitým a ochmelené. Kvalita nového plzeňského piva se brzy dostala do povědomí široké veřejnosti a pivovar samotný dával mimořádný pozor, aby se pivo prodávalo jen v nejlepších podnicích. Vnějšími znaky plzeňského pivovaru se stala vstupní brána pocházející z roku 1892 a typická vodárenská věž.

    V současné době je historie vaření piva zmapována v Pivovarském muzeu, umístěném v původním právovárečném domě. V něm se nachází gotická sladovna s 18 metrů hlubokou studnou, hvozd na sušení sladu či valečka s unikátní trámovou konstrukcí. Pod domem byly vytesány dvouúrovňové sklepy, ve kterých pivo zrálo a lednice na přechovávání ledu. Poznat výrobu piva je možné přímo také v pivovaru Prazdroj.

Zdroj : webové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.