Stříbrné mince České republiky roku 2012

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2012 - Stříbrná mince Založení Junáka, Proof

2012 - Stříbrná mince Založení Junáka, Proof

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení Junáka, Proof

Více informací


550Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení Junáka, Proof

 

Nominální hodnota : 200 Kč

Autor : ak. soch. Zbyněk Fojtů

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : 2,5 mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : špičková kvalita (Proof)

Hrana : hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *"

Limitovaný náklad : 12.200 ks

Emise : 11. duben 2012

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě modré krabičky. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také v běžné kvalitě !!!

 

Na lícní straně mince je znak Junáka. Nad ním jsou v řadě umístěny znaky jednotlivých skautských organizací – světlušek, vlčat, skautek a roverů a rangers. Při horním okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“, je při spodním okraji dvousetkoruny. Vlevo od znaku světlušek je značka České mincovny.

Rubové straně mince dominuje portrét Antonína Benjamina Svojsíka. Po obvodu mince jsou texty „ZALOŽENÍ JUNÁKA“, „A. B. SVOJSÍK“ a letopočty „1912 - 2012“. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho iniciály, tvořené spojenými písmeny „F“ a „Z“, jsou vpravo od portrétu při okraji límce.

 

Junák

(založen v roce 1912)

    V únoru roku 1912 vyšla první brožurka od profesora tělocviku Antonína Benjamina Svojsíka, nazvaná Český skaut, v květnu pak „bible českých skautů“ – Základy junáctví. V červenci téhož roku uspořádal a vedl A. B. Svojsík první skautský tábor u Lipnice nad Sázavou. Tím se začala psát historie skautingu v českých zemích. Vycházel z anglických kořenů, kde jeho duchovním otcem byl generál Robert Baden-Powell.

    Činnost skautů se postupně rozvíjela, 15. června 1914 byl založen spolek, nazvaný Junák – Český skaut. Autorem tohoto pojmenování byl opět zakladatel hnutí A. B. Svojsík (1876 – 1938) a slovo Junák znamenalo statný mládenec (další navrhované názvy pro skauty byly Stopaři, Zvědové, Chodové, Kozáci či Svojané). V roce 1915 se pak přidaly i ženy – z iniciativy Vlasty Štěpánové-Koseové vznikl Odbor pro dívčí výchovu skautskou.

    Po vzniku Československé republiky byl ustaven 7. června 1919 Svaz junáků – skautů a skautek RČS. Starostou se stal Josef Rössler-Ořovský, náčelníkem A.B. Svojsík a náčelní Emilie Milčicová. Za znak byla vybrána lilie se štítkem a psí hlavou. Členové skládali skautský slib, který ve své prvotní anglické verzi deklaroval dodržování principů povinností k Bohu, sobě samému a bližním. V české verzi se Bůh nyní již neuvádí, Junák slibuje, že bude sloužit Pravdě a Lásce, plnit vlastní povinnosti, zachovávat skautské zákony a být připraven pomáhat vlasti a bližním. Skautské heslo je Buď připraven, skauti se oslovují bratře a sestro. Patronem skautů je svatý Jiří.

    První velké mezinárodní setkání skautů, nazývané slovanské Jamboree, se uskutečnilo v Praze v roce 1931. Ustavující sněm Junáka se konal v roce 1939, avšak již za rok byla organizace nacisty zrušena. Hned po skončení války v květnu 1945 byl Junák obnoven, po třech letech pak začleněn do Svazu československé mládeže. Činnost skautské organizace byla však opět k 1. lednu 1950 ukončena. Ke znovuobnovení došlo až v roce 1968, kdy byl náčelníkem na III. sněmu zvolen Rudolf Plajner a náčelní Vlasta Macková, sdružení mělo v té době více než 50 000 členů. Činnost trvala ovšem pouze dva roky, když byl 2. října 1970 potřetí zrušen po ustavení Pionýrské organizace SSM.

    Sametová revoluce v roce 1989 umožnila opětné obnovení Junáka, 28. prosince byly schváleny nové stanovy Českého Junáka – svazu skautů a skautek, který se také zapojil do světových skautských organizací (chlapecké WOSM a dívčí WAGGGS).

    Těžiště činnosti Junáka je ve skautských oddílech, tvořených zpravidla 15 až 30 dětmi. Oddíl se dělí na družiny, vedené rádcem, kde se děti učí žít v kolektivu a společně se bavit i pracovat. Skautských oddílů je v republice nyní kolem 2300. V Junáku se diferencovaně přistupuje k různým věkovým kategoriím dětí: nejmladší (6 – 11 let) jsou vlčata a světlušky, mezi 11-15 roky skauti a skautky, starší (16-21 let) roveři a rangers a dospělí oldskauti.

    Junák se snaží být stále aktuální a přitažlivý jako pro děti, tak pro jejich rodiče, proto připravuje nové vzdělávací programy, organizuje skautské tábory i skautská setkání Jamboree v Česku i zahraničí (na Jamboree ve Švédsku v roce 2011 se očekává přes 40 tisíc účastníků). Angažuje se i v charitativních akcích, například ve sbírce Pomozte dětem, Postavme školu v Africe či Betlémské světlo.

Zdroj textu či obrazové části: internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.