Běžná kvalita (standard)

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2017 - Stříbrná mince Česká astronomická společnost - Standard

Stříbrná mince Česká astronomická společnost - Standard

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení České astronomické společnosti, Standard

Více informací


650Kč vč. DPH

2 zboží na skladě

Pamětní stříbrná mince vydaná ke 100. výročí založení České astronomické společnosti, Standard - emise prosinec 2017

 

Nominální hodnota : 200 Kč

Autor : MgA. Josef Oplištil

Materiál : 925 Ag, 75 Cu

Průměr : 31 mm

Síla : - mm

Hmotnost : 13 g

Provedení : běžná kvalita (Standard)

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : - ks

Emise : 6. prosinec 2017

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna, a.s.

Každá stříbrná mince je uložena v ochranné plastové kapsli. Součástí je též certifikát pravosti České národní banky.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě (proof) !!!

 

 

Dne 8. prosince 1917 byla v posluchárně prof. Františka Nušla na ČVUT v Praze založena Česká astronomická společnost. Za tímto strohým oznámením se skrývá několik let usilovné činnosti našich předchůdců, kteří vznik českého spolku prosadili navzdory nepřízni tehdejších c. a k. úřadů. Hrstka nadšenců si vytkla za cíl vybudovat v Praze lidovou hvězdárnu. Po vzniku Československa se cesta k uskutečnění tohoto snu usnadnila i tím, že jeden ze zakladatelů státu gen. Milan Rastislav Štefánik byl původním povoláním astronom. V r. 1928 byla na Petříně slavnostně otevřena Štefánikova hvězdárna. Hvězdárnou prošla řada našich pozdějších předních astronomů.

V období II. světové války, kdy byly české vysoké školy nacisty uzavřeny, suplovala přípravu poválečné generace našich profesionálních astronomů. Od r. 1920 Společnost vydávala časopis Říše hvězd, jenž přinášel informace o pokroku astronomie nejenom u nás, ale v celém světě. Postupně vznikaly pobočky Společnosti zejména ve větších městech Čech, Moravy, Slovenska, a dokonce i na Podkarpatské Rusi. Společnost podporovala odborná pozorování Slunce, meteorů, proměnných hvězd a dalších oborů rozvíjející se astronomie, podnítila stavbu řady lidových hvězdáren a její členové popularizovali astronomii na přednáškách, v novinách i časopisech, v knihách a rozhlase.

Po II. světové válce stoupal zájem veřejnosti o astronomii a posléze i kosmonautiku, takže v současné době je v obou našich republikách tolik kamenných hvězdáren, že mezi nimi lze každoročně pořádat spanilé jízdy astronomů-cyklistů, protože vzdálenosti mezi sousedními se dají na kole zvládnout během jediného dne, což je nejspíš světový unikát. Kolem většiny hvězdáren vznikají okruhy mladých zájemců, kteří se tak učí základům vědecké metody a posléze se uplatňují nejenom v astronomii, fyzice a matematice, ale též v řadě dalších tvůrčích odvětví i jako vynikající pedagogové. Záměrem Společnosti v jubilejním roce 2017 je nejen vzpomenout 100. výročí a připomenout zakladatele, ale zejména přiblížit široké veřejnosti nejnovější poznatky astronomie a ukázat, že čeští astronomové jsou platnou součástí světové astronomické obce, která zahrnuje přibližně pouhých 25 tisíc obyvatel zeměkoule.

Zdroj textu či obrazové části: internetové stránky ČNB

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.