Zlaté mince České republiky roku 2012

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2012 - Most v Náměšti na Oslavou - zlatá mince z cyklu Mosty...

2012 - Most v Náměšti na Oslavou - zlatá mince z cyklu Mosty České republiky, b.k.

Most v Náměšti nad Oslavou - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky - Běžná kvalita (standard)

Více informací


34 900Kč vč. DPH

1 zboží na skladě

Upozornění: poslední kus skladem!

Most v Náměšti nad Oslavou - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky

 

Nominální hodnota : 5.000 Kč

Autor : MgA. Martin Dašek

Materiál : 999,9 Au

Průměr : 28 mm

Síla : 2 mm

Ryzí hmotnost : 1/2 oz

Hrubá hmotnost : 15,55 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 3.200 ks

Emise : 15. květen 2012

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá zlatá mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě červené krabičky České národní banky. Součástí je též certifikát pravosti ČNB.

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě Proof !!!

 

 

Na lícní straně mince se nachází v obdélníkovém výřezu kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku – uprostřed je český lev, vpravo od něj slezská orlice a vlevo od něj je moravská orlice. Nad kompozicí heraldických zvířat je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Pod kompozicí heraldických zvířat je barokní most v Náměšti nad Oslavou a pod jeho vyobrazením je název cyklu „MOSTY“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5000 Kč“. Minci razila Česká mincovna, jejíž značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“, je při spodním okraji mince.

Na rubové straně je barokní most v Náměšti nad Oslavou. Nad vyobrazením mostu je text „BAROKNÍ MOST V NÁMĚŠTI“ a pod vyobrazením mostu je text „NAD OSLAVOU“. Ročník ražby „2012“ se nachází pod slovem „OSLAVOU“. Nad písmenem „U“ ve slově „OSLAVOU“ jsou iniciály autora výtvarného návrhu mince MgA. Martina Daška, které jsou tvořeny spojenými písmeny „M“ a „D“.

 

 

Náměšť nad Oslavou - barokní kamenný most

    Město Náměšť nad Oslavou se rozkládá po obou stranách řeky Oslavy. Oba břehy spojuje historický barokní most s unikátní sochařskou výzdobou.

    Most s délkou 62 m a šířkou 8 m je mírně vyklenutý. Mostovka v nejvyšším bodě dosahuje výšky 6,2 m. Tloušťka pilířů dosahuje téměř 2 m. Tři oblouky ze sedmi se klenou přes řeku, rozpětí největšího je 10 m, výška necelých 5 m. V osách mostních pilířů jsou umístěny kamenné sochy, souměrně proti sobě. Nad pilíři mostu je 16 soch světců, 4 další (andělé – ochránci mostu) se nacházejí v předmostí. Všechny sochy stojí na podstavcích, jsou vysoké kolem 2 m, zhotoveny každá z jednoho kusu vápence. Most je vystavěn z kamene a cihel a je omítnutý, vede po něm vozovka dlážděná žulovými dlažebními kostkami.

    Most dal vystavět vlastník náměšťského panství hrabě Václav Adrian z Enckenvoirtu v roce 1737. Zakladateli mostu je věnována pamětní deska na této stavbě. Jeho dědici Marie Františka a Hanuš Leopold z Kufštejna, kteří byli velice zbožnými katolíky, nechali vyzdobit most přes řeku dvaceti sochami svatých. Hlavním autorem náměšťského figurálního souboru je Josef Winterhalter (8 soch a další 4 podle jeho návrhů), 8 soch je od dalších moravských autorů. Soubor soch byl dokončen zřejmě v roce 1744, kdy byl v srpnu na mostě vysvěcen.

    Již v roce 1746 bylo panství prodáno posledním šlechtickým majitelům, Haugvicům z Biskupic. Jindřich Vilém III. musel most nechat opravit v roce 1812, když bylo při povodni strženo jedno jeho pole. O tom se zmiňuje další pamětní deska umístěná na mostě. Sochy byly restaurovány roku 1907 Hořickou sochařskou školou a podruhé roku 1932 akademickým sochařem Josefem Axmanem.

    Do roku 1986 byl barokní most jediným silničním mostem spojujícím levý a pravý břeh řeky. Při běžném denním provozu, kdy přes něj denně projelo až několik tisíc vozidel včetně nákladních automobilů, docházelo k neustálým otřesům, které památce škodily. V roce 1984 bylo provedeno třetí restaurování soch a zároveň byly zhotoveny jejich kopie. Konstrukce mostu stará již téměř 250 let obstála i při zkoušce stoletou vodou při povodni v květnu 1985. V roce 1986 byl dokončen nový silniční most přes řeku Oslavu a veškerá doprava byla svedena na něj.

    Po Karlově mostě je barokní most v Náměšti nad Oslavou u nás největší mostní stavbou s nejbohatší sochařskou výzdobou. V bohatosti výzdoby nemá na Moravě obdoby. Cenný je především svou uceleností galerie dvaceti světců.

Zdroj : webové stránky ČNB

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.