Zlaté mince České republiky roku 2013

Emisní plán ČNB r. 2021-2025                              Emisní plán České Mincovny r. 2020

 

2013 - Most v Lenoře - zlatá mince z cyklu Mosty České...

2013 - Most v Lenoře - zlatá mince z cyklu Mosty České republiky, b.k.

Most v Lenoře - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky - Běžná kvalita (standard)

Více informací


28 500Kč vč. DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Most v Lenoře - zlatá pamětní mince z cyklu Mosty České republiky

 

Nominální hodnota : 5.000 Kč

Autor : Mgr. art. Miroslav Hric, ArtD.

Materiál : 999,9 Au

Průměr : 28 mm

Síla : 1,85 mm

Ryzí hmotnost : 1/2 oz

Hrubá hmotnost : 15,55 g

Provedení : běžná kvalita

Hrana : vroubkovaná

Limitovaný náklad : 2.600 ks

Emise : 28. květen 2013

Emitent : ČNB

Mincovna : Česká mincovna a.s.

Každá zlatá mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do tmavě červené krabičky České národní banky. Součástí je též certifikát pravosti ČNB.

 

Tuto minci nabízíme také ve špičkové kvalitě Proof !!!

 

Na lícní straně mince je průhled vnitřkem dřevěného mostu v Lenoře. Nad ním je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku v kosočtvercových štítech – uprostřed je český lev, vpravo od něj slezská orlice a vlevo od něj moravská orlice. Při levém, spodním a pravém okraji mince je v opisu název cyklu „MOSTY“, název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5000 Kč“. Značka České mincovny, která minci razila, je mezi slovy „MOSTY“ a „ČESKÁ REPUBLIKA“.

Na rubové straně mince je dřevěný most v Lenoře vyobrazený z boku. Nad ním je znak obce Lenora. Při levém, horním a pravém okraji mince je ročník ražby „2013“ a opis „DŘEVĚNÝ MOST V LENOŘE“. Autorem mince je Mgr. art. Miroslav Hric, ArtD. Jeho iniciály, které jsou tvořeny spojenými písmeny „M“ a „H“, jsou při pravém okraji mince.

 

 

 

 

 

Dřevěný most v Lenoře

    Šumavská obec Lenora vyrostla kolem významné sklárny založené Janem Meyrem v roce 1834. Továrna patřila ve druhé polovině 19. století mezi největší a nejmodernější sklárny Rakouska-Uherska. Sklářskou tradici dnes připomíná znak obce a expozice v místním muzeu, sklářská huť však byla zrušena v roce 1995 a postupně chátrá. Jméno obec dostala podle Eleonory (1812–1873), manželky majitele zdejšího panství Jana Adolfa II. ze Schwarzenberku, původní německý název zněl Eleonorenhain, tedy Eleonořin háj.

    Krytá dřevěná trámová lávka byla na okraji Lenory vybudována v roce 1870. Původně sloužila k zadržování, počítání a opětnému vypouštění splavovaného dřeva z boubínských lesů po Vltavě do nedalekých papíren v Loučovicích nebo Větřní. Byla nazývána rechle (někdy též rachle) podle německého výrazu pro hrábě (der Rechen), které svým posláním připomínala. Zpočátku byl prostor rechlí uzavíratelný, z obou stran byly dveře a na stěnách byla zavěšena bidla sloužící k uvolňování naplaveného dříví. V podlaze byly dodnes patrné otvory, sloužící k zasunutí trámků zadržujících dřevo. Po jejich vysunutí se nahromaděné dřevo uvolnilo a mohlo plout dál. Lenorské rechle fungovaly až do vybudování přehrady na Lipně.

    Dřevěná stavba mostu se nachází necelý kilometr od obce ve směru na Volary. Je dlouhá 25 metrů a široká 1,8 metrů. Výška chodby dosahuje až tří metrů. Mostovka leží na třech kamenných pilířích ve výšce asi 6 metrů nad hladinou Teplé Vltavy. Stavbu kryje valbová střecha. Z jižní (pravé) strany se vstupuje na most po sedmi dřevěných schodech.

    Celková oprava mostu byla provedena v roce 1985 z iniciativy obce Lenora. Most je dnes chráněnou kulturní památkou a turistickou atrakcí. Technická památka má za cíl zejména připomenout historii plavení dřeva po Vltavě.

Zdroj : webové stránky ČNB

 

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Only registered users can post a new comment.